Nepotřebuju umět to, co Top Manažer, jsem běžný podnikatel, a ne vrcholový manažer.

Kolikrát jsem už tuto větu slyšela, ach jo….Nebo mi bylo řečeno: „Nepotřebuji znát manažerské dovednosti, jako Top Manažer, jsem jen malý podnikatel. Obrat 2 mil. Kč ročně a 7 spolupracovníků.“

Kdykoliv mi tohle řekne podnikatel, majitel firmy, který v rámci svého byznysu vede 3 a více lidí, a nejsou to jen kamarádi a rodinní příslušníci a má obrat aspoň pár mil. Kč ročně – vím, že má problém, který pokud nezmění, bude se čím dál výrazněji projevovat – v negativním smyslu ve výkonu jeho firmy i na něm samotném (např. stres, nespolehlivost, náladovost, výbuchy vzteku, atd.).

Podnikatel – Jak začíná člověk podnikat?
Příklad:
– Člověk, který nikdy nebyl nikde vedoucím, manažerem. Je to třeba i jen chytrý absolvent VŠ.
– Je to člověk, který něco umí a chce to nabízet, prodávat a živit se tím.
– Na začátku ani netuší, že existují nějaké Manažerské dovednosti. Nebo je měli letem světem ve škole. Pracuje, jak mu rozum napovídá.
– Svůj úspěch či neúspěch měří stavem na bankovním účtu. Růst – daří se, klesání – nedaří se.
– Když se daří a už nestíhá, začne najímat lidi.
– Firmu a lidi vede tak, jak se mu chce, jak si myslí, že je to OK.

…a firma nějak běží – roste nebo neroste nebo zkrachuje……

Pokud se tento majitel firmy, podnikatel nezačne učit moderní, profesionální, manažerské dovednosti už od začátku, firma se mu podle typu byznysu a velikosti, dostane v určitém stádiu do problémů. Zbytečně.

Začínající podnikatel, majitel firmy, když se postupně učí manažerské dovednosti od praktika jako jsem já, ihned je využívá denně v praxi, levou zadní pak zvládá firmu ať má obrat 1 mil. nebo 5 mld. Kč ročně, ať má 1 pobočku v ČR nebo 120 poboček po světě. Tato investice do sebe se podnikateli vždycky vyplatí!

Majitel firmy, který už 30 let vede svojí firmu jen po svém, nic se neučí – už není schopen změnit své špatné, neprofesionální, nebo staré, i socialistické návyky. Jsem schopná poradit jeho mladším manažerům, pokud jim ale majitel dovolí se chovat v něčem jinak než on a tzv. je nezadupe.

Radím, učím, koučuji manažerské dovednosti podnikatele, majitele firem – individuálně.
Musím se s každým osobně sejít a probrat určité věci. Poznat, jaký je člověk, jaké má vlohy, v čem mu musím pomoci prioritně.
Pro mě je vždy prioritní cíl – Obrat a zisk. Za to jsem byla já, bývalá top, vrcholová manažerka hodnocená, dostávala bonusy. Vše ostatní je vlastně nástroj k dosažení tohoto cíle.

Jako top manažerka jsem musela ovládat více jak 60 manažerských dovedností, jednou jsem si je sepsala. Vždycky jsem musela umět víc než většina mužů na stejné úrovni, ale nikdy mně to nevadilo. Bavilo mě to.
Začínající podnikatel se 3 lidmi jich potřebuje třeba 10.
Podle typu byznysu, cíle jaký majitel chce, se pak nabalují další potřebné manažerské dovednosti.

Pracuji jen s lidmi, kteří projeví – Zájem, jinak nemá moje práce smysl. Je super být pak svědky jejich osobního rozvoje, růstu firmy, spokojenost majitele i jeho zaměstnanců. Tzv. opravdová rodinná firemní kultura, silná firma a majitel lídr. Firma pak běží jako hodinový strojek.

Máte zájem o mé služby?
Máte zájem o svůj růst a rozvoj?
Máte zájem vybudovat silnou firmu?

Pak mě kontaktujte na ayahodaart@gmail.com
Přijedu a probereme to spolu. Představím vám nabídku mých služeb.

AYAHODA™
Ing. Jana Yahoda MBA
Byznys poradce pro podnikatele, majitele firem
Osobní manažerský poradce a kouč pro podnikatele a top manažery
Image poradenství pro majitelky firem, podnikatelky a manažerky
Email: ayahodaart@gmail.com
www.spravnysef.cz
www.ayahoda.com

Leave a Reply