Kdo jsem? Jana Yahoda.

Byznys a Obchod/Prodej mě už od dětství zajímá, baví, je to mé hobby.

Začátkem roku 2022 jsem nastoupila do důchodu a zrušila můj ŽL. Už jsem nemohla vystát Babišovu vládu, a to, jak dál tu prznili podnikatelské prostředí, hlavně malé a střední v ČR. To jsem jestě nevěděla, že přijde nejhorší vláda v mém životě, Fialova, loutky US/EU, nekompetentní, ale arogantní lidé, které budoucnost a rozvoj ČR vůbec nezajímá. Díky ní jsem zrušila i české TV programy a sleduji už vše jen 24/7 v angličtině, YT, Netflix. K naštvání mě stačí Seznam a Novinky na netu. Dál sleduji politiku, ekonomiku, byznys, ale už nenabízím to, co níže, pouze, pokud by chtěl nějaký mladší (pod 50 let) podnikatel/ka poradit, naučit něco z profi manažerských dovedností – ráda to udělám.  Začít podnikat v ČR bude čím dál těžší. Tento web si nechám dál jako blog.

——————————————-

První můj obchodní „deal“, za který mě táta pochválil, jsem udělala v 6 letech na letišti v Indii s komiksama. Obchodní geny mám asi po otci, ale i moje mamka byla šikovná obchodnice vedle své jiné práce.

Píši vám zde dlouhý článek o mně – a to proto, abyste odhadli, zda vám jako člověk vyhovuji, neboť „abychom si padli do noty“ je základ případné dobré a efektivní spolupráce. Kdyžtak si vyberte jen odstavce dle libosti 🙂

Co vám nabízím?

Jsem člověk se širokou praxí.
– Osobní manažerské poradenství pro podnikatele, majitele firem a manažery  – poradenství v jakýchkoliv vašich otázkách ohledně vedení celé firmy, obchodu, marketingu, procesy, čísla, jak pracovat se zaměstnanci, různé situace ve vaší firmě, atd. – prostě profesionální, moderní, manažerské dovednosti
– Byznys poradenství – procesy ve firmě, obchod, marketing
– OnlinE programy – moje unikátní programy pro podnikatele, majitele firem, manažery – kombinace email + mobil. Nabízím 3 typy – 1. Profesionální, moderní manažerské dovednosti, 2. Prodej, obchod, vše kolem toho, 3.Vedení, motivace, práce s lidmi.
– Prodej, obchod, field coaching – Vše kolem Obchodu, prodeje, poradenství a koučink i přímo v terénu. Pro Obchodní zástupce, KAMy, AMs, SDs, SMs.
– Školení pro firmy – 1. Profesionální, moderní manažerské dovednosti, 2. Obchod, Prodejní dovednosti, 3. Nákupní dovednosti, 4. Marketing

Odkud pocházím

Narodila jsem se v Praze, ale od 3. let jsem žila v Indii, Japonsku, cestovala s rodiči po světě, cítím se doma v ČR, Indii, Japonsku a USA. Česky a anglicky mluvím odmala.

V ČR žiji od 14 let, plánovala jsem emigraci, po Japonsku byl pro mě socialismus šílený kulturní šok, ale pak přišel 1989, my zůstali. Po VŠCHT jsem byla rok výzkumný pracovník v Tesle Holešovice, poté od fakturantky po obchodní ředitelku v družstvu Zádruha. Pak jsem naskočila coby Jana Peterková do obchodu v Johnson&Johnson. Začala jsem tím svou šňůru po celkem 3 US korporátech. Byla jsem ráda opět v mezinárodním prostředí, zase cestovala po světě, mluvila denně americkou anglinou, aplikovala moderní profesionální manažerské dovednosti.

Necítím se tedy Češkou, ale jsem velký český patriot. Proč tomu tak je, je dlouhá story. Moc si nerozumím s mojí generací českých lidí, kteří žili zavření v socialismu, nemohli cestovat mimo soc. tábor, a ještě v podobném duchu dnes vedou své firmy.

Ti, co mě vychovali

Vyrostla jsem mezi kluky, na moji výchovu měl největší vliv můj otec. Bylo mu 23 let, když jsem se narodila. Pak náš indický kuchař Benjamin, můj český děda.

Otec obchodník a učil mě odmala. Chodila jsem s ním na výstavy aut, strojů, různé techniky a dělala mu v Japonsku ve 12 letech hostesku u stánku.

Byla jsem velká jak Japonci a světlovláska. Naučil mě lásce k technice, ale i k umění, vysvětloval politiku. Neustále jsem četla různé knížky v angličtině nebo češtině od 5 let.

A pak další muži, náš indický kuchař Benjamin a jeden děda.  Studovala jsem chemii, i ve třídách jsme měli většinu kluků. Babičky, mamka, byly také fajn, ale jsem povahově jiná. Mamka mě však naučila základy ručních prací, kterými jsem si pak často i přivydělávala.

Velký vliv na mě měla Američanka u nás v domě v Japonsku, ke které jsem chodila na pokec, která mě inspirovala, že v životě můžu dělat co chci, a ne kopírovat, co se „zrovna má“, být tzv. „ve stádu“. Moje mamka jí říkala „bláznivá Američanka“, ale já jí měla ráda, a říkala jsem, že budu jako ona.

Kdo nic neriskuje, ten nic nezíská

Jsem asi i jedna z mála, která dala sama výpověď z pozice Generální ředitelky ČR/SR v Mary Kay, s platem x set tisíc Kč měsíčně. Mohla jsem si to dovolit, neboť můj manžel již tehdy bral velký plat, a já už nemusela jistit rodinu. Po 2 letech, kdy jsem firmu předělala na opět rostoucí, mě ubíjel 100% kolektiv 2000 žen, přála jsem si aspoň 1x vést normální firmu, smíšenou, muži a ženy, touha bylo po technickem oboru.

Měla jsem a mám kamarádky, ale obecně vyhledávám smíšenou nebo mužskou společnost, ve 100% ženských kolektivech nevydržím dlouho.

Přání jsem si splnila později v JohnsonDiversey, kdy mě doporučil na interview jeden Američan, můj spolužák z MBA. V Mary Kay jsem vychovala a za sebe u USA vedení prolobbovala novou generální, která svojí povahou, zálibou v numerologii, věštectví, dobře zapadala do té specifické, ženské firmy přímého prodeje, je tam dodnes.

Pomocná ruka českým ženám manažerkám

České ženy se snažím inspirovat, motivovat, na mém blogu, webu zenamanazerka.cz. Aby se ale neuzavíraly do své „ženské“ ulity, nežádaly pro sebe nějaké výjimky, kvóty, apod. nesmysly, a prostě si to v životě zařídily tak, aby si mohly splnit svá přání. Tzv. nerovnost platů žen je také na nich, umět si plat pro sebe vyjednat. V ČR mají ženy dobré podmínky, aktivistky tu nejsou potřeba. Já jsem s muži ráda celý život a nikdy jsem nezažila žádné harašení nebo nevhodné chování.

Když některým ženám vadí, jak se k nim chovají muži, ať se zamyslí, jak vychovávají své syny.

Nemoc, která vám navždy překope priority

V 7 letech jsem proležela skoro 3 roky v nemocnici, s plicní nemocí, rodičům prý řekli, že mám max. 3 roky. A já nakonec přežila i mé rodiče. Úspěšně jsem tajila celý život v práci, že v sobě nosím spící nemoc, chodím na kontroly, byla jsem top manažerkou dobrých, zahraničních korporátů, cestovala po světě, jednala a prosazovala náš byznys v ČR a SR, obhajovala své strategické, roční byznys plány před americkým nebo evropským vedením. Práce mě bavila, žádný stres jsem neměla. Vstupní zdravotní prohlídky firem jsem vždy úspěšně „oblafla“ a moji nemoc se nedozvěděli. To by mě do takové práce nikdy nepřijali.

Když člověk přežije vážnou nemoc, dívá se na život jinak než běžní zdraví lidé. Především konzumní lidé na mě koukají jako na „divnou“ 🙂

Moje zdraví, plnit si přání, užít si život dokud to jde. To je pro mě hlavní.

Bohatství, luxus nepotřebuji. Peněz potřebuji jen tolik, abych byla svobodná, nezávislá, v bezpečí. Nejsem stádový typ, jsem samorost, ale i odmala lídr (musela jsem xkrát projít nějakými psychotesty – tak z nich). Ráda jsem vedla firmy, týmy lidí, rozvíjela a motivovala je, ale i vyhazovala lenochy, podvodníky. Když se firmám dařilo, pak byl můj pocit radosti z úspěchu znásobený i radostí podřízených.

Práce, rodina a přátelé

Někteří moji bývalí podřízení jsou po mém odchodu z firem mými přáteli. Nikdy jsem si ale ze zásady do firem nenajímala své známé. Vždy jsem hledala nejchytřejší, nejschopnější lidi na trhu, ráda jsem je i vychovávala z absolventů, prošli si cestou odspodu.

Skloubení práce i rodiny bylo v pohodě, dětem bylo 3 a 5 let, když jsem začala být manažerkou. Osobně si myslím, že jsem měla 17-18 let ideální manželství, bez hádek, super souhra. Rozvedla jsem se až po 28 letech, po mé kariéře, když už byly děti z domu. 

Co mě kromě byznysu baví

Jsem technický typ, VŠCHT, ale i humanitní, jazyky se učím rychle. Mám hejno hobbíček. Všechny ženské ruční práce, ale i ráda zdím, stavím ze dřeva, umím si udělat nákres, zajet na pilu pro prkna, vše si nařezat a postavit. Vůni dřeva, ale i malty, betonu, miluju. Zahradničím. Jsem skaut, mám ráda a chráním přírodu a zvířata, ráda cestuji, fotím, povídám si s místními, snadno navazuji kontakt s lidmi po celém světě.

Malovala jsem i obrazy a obrázky a prodávala je při mateřské. Nejsem už teď na sporty, jen plavání a výlety, procházky, kolo po rovině. Jen pohodičku. Baví mě práce na PC, upravuji si fotky, adminuji weby, Powerpoint, Photoshop, Corel , teď se učím sama dělat videa.

Řídím se tím, že co neumím a chci to umět, tak se to naučím. Internet je super, je tam všechno, už nemusím do knihoven.

Jak bych sama sebe popsala?

Jsem tzv. multifunkční, moderní bez ohledu na věk, profesionální, bývalý Top Manažer.  V kolektivu nejsem středem pozornosti, jsem spíš „naslouchač“, ale když někdo někomu ubližoval, nebo se začali lidi dohadovat, hádat, nevěděli jak dál, nebo vznikl u někoho náhlý, zdravotní problém – pak jsem vystoupila a vše hned zařídila. V dětství jsem se musela někdy i s kluky v zahraničí porvat, abych si u nich získala respekt, táta mě doma naučil kick box. Chránila jsem i mladšího brášku.

Takže pozice Top Manažera pro mě nebyla něčím extra novým. Vedla jsem různé týmy lidí od mých 30 let, a jelikož teď podnikám sama po třetí, znám hodně firem, zahraniční i české, různých oborů a modelů. Moje praxe je velmi široká, zažila jsem osobně desítky šéfů, sama měla cca 40.

Jsem profesionál, bývalá Top Manažerka, klidná ve všech situacích, spolehlivá, etická, racionální, i empatická. Jsem i palice dubová, moji podřízení říkali, že když ke mě nepřišli perfektně připravení s nějakým návrhem, s čísly v tabulce a argumenty, nebyla šance to u mě prosadit.

Jak přistupuji k vedení lidí? A proč?

Zastávám model tzv. moderní, rodinné, firemní kultury, a ten jsem vždy všude implementovala, při přeměně, restrukturalizaci firem, v rámci mých podřízených, a výsledek byl vždy rychle pozitivní. Jde o moderní manažerské dovednosti. Zastávám metodu Cukr+Bič, fair play pro lidi, vždy především pozitivní motivaci lidí. Neprosazuji vznikající metody, kdy si zaměstnanci mohou kdykoliv lehnout na gauč, pospat v práci, jsou vedeni jen Cukrem… Přijde mi to jako anarchie a ne management.

Svět je čím dál víc drsnější a tvrdší. I byznys je čím dál víc tvrdší, než býval, rychlejší, a globální společnosti rostou, plundrují země, dusí lokální firmy, politici jim jdou bohužel na ruku. Roste počet podnikatelů a top manažerů, kteří jsou majetkově nenasytní psychopati, sociopati a různě povahově „ujetí“ šéfové. Měla jsem tu čest pár osobně potkat.

Můj pracovní životopis, CV:

Vzdělání technik, VŠCHT, MBA CMC.
Brigády pravidelně od 15 let.

1990 – 1992 – Obchodní řed. ČR družstvo Zádruha, výroba oděvů, pletáže, zavedení prodeje i do zahraničí (nástup v 1989 – pracovník odbytu, fakturantka)

1992 – 1995 jsem vedle práce o sobotách prodávala různé zboží na tržišti v Praze centru, byl to super relax, kontakt s cizinci, jazyky, zábava i peníze, v 92 výrazné peníze, později jsem měla prodavačku a prodala jsem byznys v 1995, kdy jsem o wendech začala studovat MBA

1992 – 1999 – Obchodní ředitelka Johnson&Johnson CZ, SK – US největší zdravotn. spol. na světě – spotřební divize FMCG a prodej OTC – obrat cca 500mil. Kč ročně – až 65 lidí v teamu

– ve všech značkách jsme byli 1 nebo 2 na trhu, obrat přes 500 mil. Kč ročně
–  vychovala jsem pod sebou 4 ředitele a 1 ředitelku, ze všech jsou ředitelé dál, už jinde
– vedle Prodeje jsem 1 rok dělala i Brand Manažera Marketingu a vedla Trade Marketing

1999 – 2001 – Generální ředitelka Mary Kay CZ, SK (US Kosmetika B2C – přímý prodej) – až 2000 žen
– do 1 roku jsem nastartovala na růst ztrátovou firmu s rozhádanými ženami
– zavedla jsem nové Marketingové odd., sama jej vedle práce GŘ vedla, pak předala nové Manažerce, vzala jsem si z Johnson&Johnson Brand Manazerku Barboru
– nastavila jsem rodinnou firemní kulturu, po 2 letech jsem dala sama výpověď, poradila jsem co a jak má dělat Marketingová ředitelka, prolobbovala jsem u šéfů, aby se stala po mě Generální ředitelkou Mary Kay ČR a SR, Bára je tam dosud.  Pasuje svou povahou do 100% kolektivu žen a tohoto specifického přímého prodeje.

2001 – 2005 – Generální ředitelka Moenia CZ, SK – založení rodinné  firmy, vlastní značka kosmetiky pro alergiky do lékáren – jelikož nás poškodil stát při soudní kauze, kterou táhl 8 let a umožnil 2. straně firmu fiktivně prodat, kosmetiku jsem v r.2009 ukončila a už v tomto státě podnikám jen jako poradce a kouč, nikdy už nechci budovat další svou firmu

2006 – 2007 – Generální ředitelka CZ,SK – JohnsonDiversey CZSK – US firma, technické stroje, chemie, obrat až 1mld.Kč, 120 lidí
– stagnující firma, 4 Top Manažeři,  i starší muži, kteří byli ve firmě přes 12 let
– do 1 roku jsme byli 1 na trhu, rostoucí obrat a zisk, v zisku po 2 letech nejlepší v CE Střední Evropě
– vedle mé práce GŘ jsem postavila a vedla rok Marketingové oddělení, pak předala podřízené, kterou jsem vychovala od externí spolupráce z bývalé studentky VŠ

Poté byly pozice Generálních ředitelů zrušeny, nabídli mi post Personální ředitelka a Kouč Top Manažerů CE (žádný chlap to nechtěl dělat – pak jsem pochopila proč)

2007 – 2009 – Personální ředitelka a Kouč Top Manažerů v JohnsonDiversey pro Střední Evropu CE
– jako 1. ze CE jsem implementovala projekt  – motivační systém pro vyšší a efektivnější prodej
– můj region byl CR, SK, PL, HU, SLO, koučovala jsem Top Manažery pod zrušenými Generálními. Po vlnách propouštění byla nakonec zrušená i moje funkce, brzy po mém odchodu byla firma prodána jiné a ČR/SR byla změněná na malou firmu, s maticovým řízením ze zahraničí.

od 2009 Byznys konzultant a Podnikatelský, Manažerský, osobní manažerský poradce a kouč – AYAHODA Consulting s.r.o. Nabízela a realizovala jsem různé typy projektů pro různé typy českých firem. Od malého obratu až po 500 mil. za rok. Projekty v – kosmetika, zpracování dřeva, čokoládové výrobky, očkovací centra, OTC pharma doplňky stravy, brýle, různé spotřební zboží, sestavování CV v anglině pro podnikatele vyjíždějící pracovat do USA, osobní manažerský koučink/mentoring pro manažerky a manažery z různých firem, různá školení na míru pro firmy, audity obchodu a marketingu s doporučením co dál, atd. Mojí firmu jsem v 2018 prodala.

Vedle toho AYAHODA Handmade – Art Studio, dělám českou bižuterii a pletu luxusní dámské business a leisure kardigany, svetry, když jsem doma, neumím sedět a nic nedělat. Nabízím je ale jen do zahraničí. Ráda celý život prodávám něco vyrobeného doma přímo lidem, kdy vidím hned spokojenost zákazníka, ale po nástupu vlády So – Ba, zavedení EET, a další šikany i malých podnikatelů, neprodávám lidem přímo, EET dělat nechci. Jsem velký kritik českých vlád, které se snaží zadupávat do země čím dál víc to základní, zdravé, pro každý stát – co i je živí daněmi, malé a střední podnikání. Ráda teď už pomáhám jen dobrým, českým majitelům a top manažerům.

Od srpna 2012 jsem si změnila příjmení. Už nejsem Jana Peterková, ani Jana Yahoda Peterková, ale Jana Yahoda.
Od 5/2019 – zastavila jsem mé ŽL a pracuji na DPP přes firmu mé známé nebo přes klienty.
Od 3/2022 – nástup do důcchodu

V případě zájmu o některou z mých nabízených služeb mě kontaktujte. Můj mobil Vám pak poskytnu po Vaší zprávě emailem.

Ing. Jana Yahoda MBA
Email: ayahodaart@gmail.com
www.spravnysef.cz
www.ayahoda.com
Facebook CZ – zenamanazerka, CZ/EN – ayahoda, CZ Spravnysef
Instagram EN – ayahodacom
YouTube kanál jen EN – Ayahoda