Cesta za hranice do Německa pro jídlo vede k zamyšlení.

Běžně si vyjedu tak 1-2x do roka do Německa pro něco dobrého, maličko si i pošprechtit. V době Covidu to nešlo, až 23.6.2021 jsem si vyjela, konečně nemusel být žádný test ani očkování, jen respirátor v obchodech.

Jezdím nejkratší cestou, vesnicemi, kochám se přírodou, někdy zastavím, udělám si fotku. Nepomuk, Klatovy, Všeruby, Furth im Wald. V době Covidu nemám dálniční známku, nevyplatí se mi.
Ve Furthu jsem byla ve 2 diskontech, Netto a Lidl. Nakoupila jsem, co mám ráda a i rodině na zub. Balené salámy, 200g za 99 centů (25Kč), s 93% masa, bez lepku. V ČR nemůžu uzeniny, jen Globusové jsou bez lepku. Čokolády, mléčné, hořké, bílé s lískovými ořechy, ořechové směsi, Katjes různé gumové bonbóny a pendreky. Sýry, brusinkové kompoty, měli krásně zralá a levná manga, moje nejmilejší ovoce. Nivea krém 250ml za 75Kč, v ČR za 128Kč. Džemy za 25Kč, v ČR ve stejném obalu za 39,90Kč balkánská ošklivá kejda.

Všechno bylo levnější než v ČR, krásně jsem porovnala Lidl ČR a Lidl Německo. Buď mají stejné ceny, nebo nižší.
A u toho jsem si zase uvědomila, že většina penzistů v ČR má důchod cca 12000Kč a Němci 60000Kč.
U platu většiny pracujících zaměstnanců je to stejně. Životní náklady mají Němci stejné, nebo nižší, to musí být paráda. Jeden Čech mě říkal, že ČEZ vyváží elektřinu do Německa, a Němci mají tu elektřinu pak levnější než Češi. Já si pamatuji z korporátů, že i tam jsme top manažeři měli nejnižší platy. Maďaři 2x tolik, Poláci 3x tolik a Němci 5-6x tolik. Vždycky jsem se to dozvěděla náhodou, nechtěla jsem, člověka to vždycky na chvíli otrávilo. Vůbec se nejednalo o kvalitu manažera a výsledky práce, jen odkud je. Když jsem se zeptala VP HRD, proč to tak je, proč Maďaři??, odpověděl, že je to podle země a podle toho kolik je tam na trhu top manažerů….kecy v kleci…

Jsem extrovertní introvert, snadno se seznamuji s lidmi kdekoliv a ráda si popovídám.
Mile mě překvapilo, jak lidé i mimo velká města rozumně přemýšlí, hlavně mladí. Např. mě paní v Blovicích vyprávěla, že syn šel pracovat do Německa, vracel se domů na víkendy, byl spokojený on i zaměstnavatel, a tak už tam pracuje i jeho žena, má tam i kurs Němčiny, a jejich děti tam už chodí do školky a do školy. Prodali v Blovicích dům, koupili jiný u hranic. Přesně si nepamatuji, ale vyjmenovávala mě tolik různých státních benefitů, jaké tam dostávají, a i děti. Vůbec neuvažují vracet se do ČR. A prý je takových rodin kolem nich hodně.
Jednou jsem stála na parkovišti Kauflandu v PB a ptala jsem se chlapa vedle, asi 40 letého, kam jezdí do servisu. No a stáli jsme tam pak asi 20 minut a on mě vyprávěl, že se akorát vrátil z Německa domů k rodině na víkend. I on mě říkal, jak je to v Německu fajn, plat, má dobrou práci i šéfa, platí mu sociální na důchod i zdravotní, atd. Myslela jsem si kdysi, že pouze lidé z pohraničí pracují v Německu, ale ne. Blovice, Příbram, jsou už docela dál a přesto je tu dost lidí, co tam pracují.

Pro mladé, tak do 40 let, je to podle mě dobrá volba, nebo si vybrat jiný stát Západu, tady je výhoda, že je to vedle, a mohou navštěvovat své rodiny. Jazyk se člověk naučí rychle, když ho musí denně používat. Lidé tam mohou být s celou rodinou, dětem dají do vínku další jazyk, který se naučí perfektně, a budou mít větší rozhled na svět. Můžou se kdykoliv vrátit do ČR. I když je jasné, že pokud je tam rodina dlouho, děti tam už zakoření.
Česká republika je čím dál ve větším háji, ekonomicky, politicky, a ta situace se nezmění, spíš bude horší.
Staří to musí nějak zvládat, ale mladí mají možnost volby jak svůj život žít. Hranice jsou otevřené.

Leave a Reply