Po hyaluronové injekci do kolena, 10 měsíců invalida, nešlo narovnat nohu, chodit, velké bolesti.

Toto je moje osobní zkušenost, kdy po běžné injekci do kolena jsem byla 10 měsíců defacto invalidní. Třeba článek někomu pomůže, aby se to řešilo ihned, pokud se náhodou dostane do stejné situace.

Byla jsem zdravý, mobilní člověk, i když žena po šedesátce, kolo, plavání, žiji v lese, zvířata, zahrada, atd. Vznikl mi nežádoucí účinek na lék Cinarizin (na náhodné závratě – ucho), začala mě asi po měsíci bolet kolena, ráno jsem se nemohla postavit, až po chvíli jsem se rozešla, to samé při delším sezení. Hodná paní doktorka mě poslala na ortopedii. (teď už po zkušenostech vím, že většina lékařů neví, jak pomoci při nežádoucích účincích léků, a nebo to někteří i zpochybňují, že to od léků není, zvlášť když je vám 50+ let).

Ortoped mě vyslechl, ale v podstatě ho vůbec vedlejší účinky léku nezajímaly. Dal mi udělat rentgen kolen, řekl, že to je artróza, a že jsou teď moderní injekce do kolen, hyaluronové. Píchne mě a budu k němu chodit každý půl rok na další. Já uhradím cca 1350 Kč za 1 injekci, zbytek do 3000 Kč uhradí VZP. Řekla jsem mu, že píchneme jen to horší pravé koleno, protože jsem velký alergik. Po této injekci jsem se ráno vzbudila a musela jsem chodit 2 dni o berlích, nešlo na ní stoupnout. Od 3. dne se to zlepšovalo a pak to koleno bylo opravdu lepší.

Chci zde také říct, že jsem mezitím sama začala brát denně kapsle želatiny, německé, co mám vyzkoušené, že mi pomáhají na klouby, po operacích kolen. Tento ortoped když doporučoval injekce do kolen mi řekl, že želatiny, potravinové doplňky, jsou vyhozené peníze, nefungují, protože poslední výzkumy říkají, že tělo 80% látky vyloučí. – Jo, injekce jsou teď trend a dobrý byznys.

Po půl roce jsem šla na další injekci, říkala jsem mu, že jsem byla ale 2 dni po aplikaci na berlích. Díky braní želatiny, a také díky tomu, že jsem sama snížila Cinarizin ze 14 pilulek týdně na 1 (jiný lék na záměnu nebyl), levé koleno se samo úplně uzdravilo. Ortoped řekl, že to tedy zkusíme ještě jednou (řekla jsem opět jen to pravé), a píchl mi 13.4. 2022 injekci od jiného výrobce. Odešla jsem od něj, ale už po schodech dolů jsem cítila v koleni divný tlak. Ale OK, snad to přejde. Řídila jsem auto domů, po hodině jízdy doma, když jsem se převlékala – měla jsem kolem vpichu do kolena bouli. Takže klasika, mražená zelenina. Už se mi i špatně ohýbalo koleno. Ach jo, zase budou berle.

Ráno jsem se vzbudila, a jak člověk spí s pokrčenýma nohama, nešlo pravou nohu narovnat, šílená bolest, jak když vám někdo trhá koleno zaživa. Co se to stalo? Nechápete…jste lazar….Od toho dne jsem chodila o holi, v noci byla xkrát vzhůru bolestí, můžete spát jen na zádech, nejde na bocích, ráno trvá hodinu, než se člověk trošku rozejde, jinak nejde vůbec na nohu došlápnout. Po pár dnech jsem volala sestřičku (velmi milá) co mám dělat (stále jsem čekala, že se to samo zlepší), ortoped vzkázal, že to nic není, jen moje atróza, ať si vezmu Ibalgin. Cítíte beznaděj…jste invalidní, v bolestech…

Moje druhá rodná řeč je angličtina, celé noci, kdy nešlo bolestí spát, jsem hledala co s tím mám dělat. Nikde nic, ale našla jsem asi 62 angl. komentářů, kde lidé měli stejné příznaky a prosili ostatní, zda neví, co s tím. Asi 2 odpovědi byly, že je to píchnutí vedle, prasklý meniskus, že to mají doktoři píchat pod ultrazvukem, ale nedělají to. Moje štěstí bylo, že jsem nedovolila píchnout obě kolena, byla bych na vozík. Psala tam např. i mladá maratónská běžkyně, které takto odešla obě kolena a skončila tím kariéru. Ještě, že jsem měla zdravé levé koleno, celé měsíce táhlo tu invalidní pravou nohu.

Vnutila jsem se pak k tomu ortopedovi opět na kontrolu, zakýval mi nohou a napsal, že je vše Ok, jen artróza a napsal mi Diclofenac duo, ať ho beru při bolesti, jezdím prý aspoň na kole i přes bolest, a poslal mě domů. Když jsem říkala, že jsem kolo zkoušela, ale když začnu, tak je to šílená bolest, jako když se má to koleno rozlomit – on mi řekl, že to je ta atróza, ať jezdím dál, že to bolí, než se koleno prokrví (takže já si pak ještě asi 3x to koleno dál huntovala na kole..) Byla jsem zoufalá, dřív zdravá a teď invalidní a už jako napořád? Bydlela jsem v dočasném domku bez vody a WC – stavěla jsem dům, k tomu péče o narozená jehňata, chození denně pro trávu ….při těchto hrozných bolestech…říkala jsme si, budu muset ukončit po 11 letech chov….

Za další asi měsíc jsem se k němu znovu objednala, s tím, že si vezmu zprávy a půjdu k jinému ortopedovi. Přišla jsem a slušně jsem řekla, že děkuji za péči, ale musím jít k jinému ortopedovi, neboť není možné, abych jako zdravá skončila takhle. A zda by mě vytiskl poslední zprávy, které mi asi omylem nedal. Řekl, že je neumí vytisknout (ortoped byl starší muž – vedoucí lékař známé pražské nemocnice, který má jinak excelentní reference ohledně operací, výměny, kloubů, atd.). Tak jsem řekla, že si je vyfotím tabletem, a udělala jsem to. Nebylo tam ani slovo o mé reakci na injekci, vše bylo OK, jen jsem stará artróza. Ortoped mi řekl, že on se mnou nic dál dělat nebude, ať beru ten Diclofenac Duo, a že se v nemocnici rozhodli, že budou píchat do kloubů už jen tohoto výrobce, žádné jiné, což mě jako bývalé Top Executive z korporátů ihned bliklo v hlavě – co za tím asi bude.

Asi den předtím jsem napsala email do USA, výrobci injekce, vůbec jsem nečekala odezvu, nějaké babce v ČR. Asi za 2 dni se mi ozvali, chtěli přesný popis, i jméno lékaře, nemocnice. Odepsali mě, že podle popisu mě píchnul injekci omylem vedle a já mám prasklý meniskus nebo oba. Huráá, konečně zpráva od erudovaných odborníků. Sama jsem to tušila tak na 70%, když jsem četla ty bědující Amíky na netu.

Když je na injekci alergie, oteče prý celé koleno. Když jí doktor píchne vedle, oteče to kolem vpichu.
Výrobce injekce byl i tak skvělý, že hned kontaktoval jejich distributora v ČR, ten mi volal, a zařídili mi během asi týdne vyšetření v jiné nemocnici u jiného vedoucího ortopeda. Reakce z USA byla fantastická, moc jsem jim děkovala. Byla jsem i vděčná českému distributorovi, který mi říkal, že se jim to ještě nikdy v ČR nestalo, že jsem první.

Chůze se mi nadále zhoršovala, nejhorší v noci, delší chůze, delší řízení auta, každé ráno trvalo cca 1hod., než jsem se jakžtakž rozešla. Krátké tratě jsem po pár měsících chodila celkem normálně, na delší si koupila skládací hůl. Diclofenac Duo jsem nemohla jíst, jen pár pilulek, bolela mě z toho hlava, na což jinak vůbec netrpím a Ibalgin jen výjimečně, když jsem musela řídit a chodit delší čas.

Sjednaný doktor mě udělal rentgeny, říkal, že ano, artróza tram je, ale zas na to pajdání to nevypadá, ať se objednám ještě u NH (nemocnice Hořovice – skvělá) na magnetickou rezonanci kolena. Popis magnetické byl, že jeden meniskus prasklý, na druhém léze, kus chrupavky utržený a přirostlý jinde, po přečtení zprávy v nemocnici mi zase jiný ortoped řekl, že to je fakt zvláštní, že mě ten původní ortoped nechal takhle chodit X měsíců, napsal mi berle, ať prý nechodím holi, a chtěl dát termín operace, což jsem požádala, že se nechám operovat od ortopeda, který mě už kdysi pomohl s kolenem. Toho jsem našla na netu, poprosila, a 6.2.2023 mě operoval, po 1 měsíci už jsem zase chodila jako dřív, bez problémů. Ptala jsem se ho, zda je možné, že ten co mě to píchnul, to nezná, a nevěděl, že se strefil vedle, přestože je zkušený a vážený, vedoucí ortoped – a on mi řekl, že určitě věděl, ale – sebereflexe.

No, kdybych toho 1. ortopeda poslechla, tak budu pajdat až do smrti, nehledě na to, že pajdání pak ničí i celou páteř. Takhle jsem díky své urputnosti aspoň za 10 měsíců byla zase jako dřív.

Závěr:
Ortopedi píchají hyaluronové injekce bez ultrazvuku, takže se může stát každému, i nejlepšímu, že třeba napíchá 10000 injekcí dobře, a pak jednu bodne omylem vedle. Ale jak vidíte, asi ne každý na to pak správně zareaguje.Co jsem se ptala, někomu injekce do kolem pomáhají, jiní nevidí rozdíl. Volba je na vás.
Pokud vám píchnou injekci, bude boule kolem vpichu, a ráno nepůjde nohu narovnat, bolest veliká – nenechte se odradit – je to bodnutí vedle a asi prasklý meniskus. Ať vám to řeší rychle.
Já už si píchat injekce do kolen nedám, 10 měsíců útrap mě vyděsilo dost. Jako prevenci budu jíst mnou vyzkoušenou želatinu. Mě zabírá vždycky, ale začne až tak po 3 měsících, zatím nemám kolena kost na kost, mám tam ještě mezeru. Na bolesti kloubů jinak zatím netrpím.

Leave a Reply