České eshopy jsou skvělé.

Od vzniku eshopů už nakupuji jen online. České, soukromé eshopy jsou z 99% skvělé. Snažím se je mými nákupy podporovat. A co vy? Jaké máte zkušenosti?

Nebaví mě v ČR chodit nakupovat do obchodů, výběr malý, a v obchodních centrech jsou všude jen ty stejné korporátní obchody, se stejným sortimentem. Fádní nuda. Plno věcí, na které jsem byla zvyklá jako holka v Japonsku, tady dodnes nejsou. Obecně je tu velmi malý výběr spotřebního zboží. Například je dodnes peklo, sehnat vhodné knoflíky. O čínské, které nejsou probarvené, ale jen nabarvené, nemám zájem, odrbe se barva a rázem je z modrého knoflíku, bílý.

Nakupuji ráda jen v USA a pak v Asii, kde je pořád ještě hodně malých, privátních, obchodů, a mají i větší velikosti, na mě 177cm vysokou. Líbí se mi např. Indie, že se tam nedali vytlačit globálními korporáty, a mají stále miliony malých obchodů.

Sama jsem měla můj eshop bokem vedle práce, záhy poté, co začaly vznikat. Celý život fotím a bavilo mě to i adminovat. Až Babiš mě donutil ho zrušit. Když vyhlásili EET, tak bylo nejprve na vše, i eshopy a bankovní převody. Tak jsem českou verzi ukončila. Pak couvli od bankovních převodů, ale já už mám eshop jen v angličtině, český jsem neobnovila, sem tam něco nabídnu na českém Facebooku.

– Když nakupuji v ČR online, snažím se kupovat, podporovat české eshopy, ty menší. Vím, a zažila jsem to, jak české vlády systematicky malé a střední podnikatele ničí, a naopak velcí a globální jsou nedotknutelní.
– Jen výjimečně něco koupím na eshopu, jehož zelený panák nepříjemně ječí často v TV. Za 1. to jeho ječení něco stojí, což se promítá do cen výrobku, za 2. si asi nedělali průzkum, ale hlas je dost důležitý. Znám víc lidí, kteří tam nenakupují, protože jim je hlas zeleného panáka protivný. Stejně protivný hlas má i panák z Planeo, tam nenakupuji vůbec.
– Vždycky platím předem, ale převodem, na kartu jsem opatrná.
– Hlídám si, aby měl eshop kontakt, českou adresu, email, mobil, skouknu, zda nemá na  netu nějaké špatné reference.
– Vyřízení objednávek je skvělé. Slyšela jsem, že to v „líné, západní“ Evropě není běžné. Objednám a mám výrobek do max. 3-4 dnů doma, ode všech z 99%. Výborná komunikace.
– Fandím Zásilkovně, ale neposílám přes ní balíčky, vadí mě, že to lze jen přes apku, ne přes PC, a já mobilem platit nechci. Takže si tam vyzvedávám balíčky při cestě do města, ale neodesílám.
– O České poště bych mohla napsat hodně, ale tady jen zmíním, že co se týče doručení, jsou doručovatelky fajn, a na lesní mýtinu mi vše dovezou dobře.
– Česká pošta se snaží podle Zásilkovny – má nasmlouvané Balíkovny. U toho nechápu, proč já, jako běžná žena, nemůžu posílat balíčky na Balíkovny, aby lidé platili méně. Ten luxus mají prý pouze ti, co mají IČ a smlouvu s Českou poštou. Já mohu posílat balíčky jen za běžné, vysoké ceny. No, ale u molocha České pošty to nepřekvapuje.
– Chválím Heureku. Využívám jí, najdu si tam nejlevnější, ale pak ještě projdu tak 3-4 strany na netu, zda někde není lepší cena. Hodně často ale nakoupím od někoho z Heureky.
– Reklamace jsem zatím neřešila. Např. boty ale kupuji jen v obchodech.
Jen jednou jsem asi nalítla na šmejdovský eshop, ale když neposlali zboží, a nevraceli peníze, byli zticha, našla jsem přes asi 4 jejich další weby, někde dole až v obchodních podmínkách mobil, a zavolala jsem. Za hodinu jsem pak měla peníze na účtě.
– Nekupuji nic, nebo jen výjimečně v lékárnách Dr. Max. Mají už skoro monopol v ČR, a jsou drazí. U jejich privátek je dobré číst cena versus složení. Nakupuji v menších lékárnách, nebo na lekarna.cz, kterou vlastní můj kdysi dávno kolega z práce.
– Osobně nemám ráda – tykání v eshopech. Žijeme v ČR, kde slušnost je cizím vykat. Eshop může být fajn, ale když mně pak posílá zprávy – Ahoj Jano, balíček už je na cestě k tobě, atd. – nelíbí se mi to. Přijde mi to nezdvořilé a odrazuje mě to.
– Ráda bych na více eshopech viděla původ zboží. Nemám ráda polské a čínské šmejdy, ale někdy je koupím, neboť to není v popisu, zjistím to, až když to přijde.

Jednou budu nakupovat online i potraviny a do obchodů v ČR už budu chodit jen výjimečně. Zatím to není ještě tak výhodné, ale snad to přijde. Fandím českému Rohlíku.
Fandím slušným, českým, eshopům a pak slušným, nepředraženým, českým výrobcům 🙂

Leave a Reply